Puhoi, vesnička založená českými osadníky

Puhoi – vesnička, která leží téměř 50 km severně od Aucklandu je zajímavá tím, že byla založená českými osadníky, kteří se sem vydali v roce 1863 z dřívějšího Rakouska-Uherska. Novozélandská vláda darovala dospělému přistěhovalci 40 akrů a dítěti 20 akrů půdy a tak touha po získání zdarma vlastního pozemku a tehdejší bída je přilákala až na druhý konec světa.

Odejít za lepším životem se rozhodlo 82 Čechů pocházejících z vesniček od Plzně. Po několikaměsíční (124 dní) večerpávající cestě dorazilo 83 přistěhovalců (zemřel otec pěti dětí a dvě děti se narodily) do Aucklandu, tehdejšího hlavního města.   

V nové zemi je však čekalo trpké zklamání. Místo úhledné a rozvinuté Prahy našli nevalně vypadající město s chatrnými dřevěnými domečky. Půdu zdarma sice získali, ale ne jakou očekávali. Představovali si úrodná pole a pastviny, ale místo toho našli hluboký, hustě zarostlý kopcovitý prales s řekou a dvěma přístřešky z palmových kmenů a listů nikau.

Nadšení po lepším životě se proměnilo ve smutek a beznaděj. Jejich pocity musely být nepředstavitelné ...uprostřed zimy, v opuštěném lese v chatrči, bez znalosti místního jazyka a bez možného návratu do rodné země (veškeré peníze dali na tuto cestu). Jeden z osadníků řekl, že kdyby se dalo jít po moři, šel by pěšky zpět do rodné země.

Maoři jim přivezli zeleninu a naučili je jaké rostliny sbírat, jak lovit zvěř a chytat ryby. Lovili divoká prasata, ptáky, úhoře a sbírali med divokých včel. Tak takové byly začátky prvních českých přistěhovalců.

Živili se výrobou a prodejem dřevěných šindelů, které se zejména stalo žadoucí po tom, co tu bylo objevené zlato. Zkultivovali si část lesa, pěstovali zeleninu a ovoce a chovali dobytek. Víra a soudržnost jim pomáhala k úspěšnému vybudování vesnice.

Příbuzným nechtěli dělat starosti a tak v dopisech líčili přátelskost maorů a přívětivé počasí a o krutých začátcích a podmínkách se nezmínili. Na základě těchto dopisů a také Krippnerovým nadšením přijela za tři roky druhá skupina a postupně se přidávali další. Martin Krippner zcela jistě věděl o těžkých začátcích a nelehkém životě, ale i přesto lákal další....Proč? Za každého osadníka byl totiž finančně odměněn!

Martin Krippner se narodil v Mantau v Čechách roku 1817, studoval práva na Univerzitě Karlově a během působení v armádě poznal angličanku Emily. Její bratr, který na Nový Zéland emigroval, je pobízel aby udělali to samé. To také v roce 1860 učinili a usadili se v Orewě, nedaleko Puhoi.

Dnes původní osadníky připomíná muzeum s českou vlajkou, kostel zasvěcený svatému Petru a Pavlovi, hospoda a při příjezdu do vesnice stojí Boží muka, jediná na Novém Zélandu. Na památku založení obce se zde každý rok o víkendu co nejblíže k 27. červnu pořádá slavnost.

Zdroj: Návštěva muzea a stránky: ZDE

 

Obávám se, že takhle nějak přístřešek pravděpodobně vypadal. 

 

  

 

Fotogalerie: Puhoi

Záznamy: 1 - 4 ze 4