Flóra & Fauna

Žádné dravé šelmy zde nežijí, ale při trošce štěstí si na své určitě přijdou milovníci ptactva. (Zahlédnout a hlavně vyfotit některé druhy je opravdový oříšek) Než přišel člověk, ptáčci zpěváčci tu měli ráj. Pozemní savci na Novém Zélandu původně nežili a proto některým druhům v průběhu vývoje křídla zakrněla. S příchodem osadníků se ptactvo stalo hlavním zdrojem proteinu, což mělo za následek vyhynutí několika druhů, mezi nimi byl i moa - pták bez křídel podobný pštrosovi, patřil k největším na světě (dorůstal do výšky až 2.7 m a vážil až 200 kg). Odhaduje se, že jeho vejce bylo velké asi jako 300 slepičích. Skořápka sloužila jako nádoba na vodu. Zavlečením několika savců, zejména vačice a její následné přemnožení způsobilo značné škody - kusu liščí svým apetitem devastuje přírodu a hubí ptáčky. Aby nedocházelo k vyhubení dalších druhů, jsou zřizovány oplocené rezervace a nebo chráněné kolonie jsou odvezeny na izolované ostrůvky, kam škůdci nemají přístup.

 

Kiwi

Je považován za národní ikonu. Kiwi je ohrožený, noční, nelétavý pták. Je velký asi jako slepice, má hnědé jemné peří a dlouhý zobák. Zahlédnout tento poklad ve volné přírodě je vzácnost, a pokud chcete mít jistotu, tak se vyplatí návštívit uměle vytvořenou rezervaci.

Vyskytují se tu 3 druhy - hnědý, velký kropenatý a malý kropenatý. Výška prvních dvou zmíněných druhů: až 45 cm a malého kivi až 30 cm.

Novozélanďané si říkají Kiwi. Tuhle přezdívku jim udělili australští vojáci během první světové války.

 

Tui zpěvný

Má u krku bílou chocholku, ale pokud se vám ho nepodaří zahlédnout, jeho zpěv vám zcela jistě neunikne. Dospělý jedinec je vysoký až 30 cm

Viz foto, Te Mata Peak, Havelock North

 

Kea

Je chráněný a žije v horských oblastech Jižního ostrova. Je považován za nejinteligentnějšího papouška na světě a je to jediný druh papouška, který žije ve vysokohorském prostředí.

Výška: až 46 cm

 

Pávík popelavý

Toho poznáte lehce: bude poletovat kolem vás. Viz foto.

 

Kakapo

Tento papoušek je: jediný noční, nelétavý a nejtěžší (až 4 kg). Patří k nejohroženějším druhům na světě.

 

Novozélandský holub - Kereru

Viz foto, Te Mata Peak, Havelock North

 

Slípka - Takahe

Patří mezi ohrožené druhy. Takahe je nelétavý zeleno-modrý pták s červeným zobákem.

Dospělý jedinec je 50 cm vysoký a váží až 3 kg.

 

Slípka - Pukeko

Vypadá podobně jako takahe jen je o dost těžší. Má lesklé tmavomodré peří a žije v blízkosti vody.

Výška: 51 cm

 

Kormorán

(Vyfoceno na zahradě)

 

Weka

Vzhledově připomíná kivi, ale má krátký zobák a je to denní pták. Výška: 53 cm

 

Terej australský

Hnízdí na Cape Kidnappers. Viz foto

 

Albatros královský

Jediná obydlená pevnina kde má hnízdiště je na Jižním ostrově, na poloostrově Otago, na výběžku Taiaroa Head. Tam je vybudována pozorovatelna. Svým rozpětím křídel až 3,5 m patří k největším ptákům na světě.

 

Tučnák žlutooký

Patří k nejvzácnějším tučňákům. Pozorovat je můžete s organizovanou výpravou ze skrytých dřevěných přístřešků v Otago Peninsula a nebo ve volné přírodě, např. na Sandfly Bay, pláži Monro. Vyskytují se také na ostrovech Stewart, Auckland a Campbell Islands.

Výška: 65 cm a váží 5-8 kg.

Viz foto

 

Blue Penguines

Patří k nejmenším tučňákům na světě. Výška: 30 cm

 

Pozorování volně žijících mořských živočichů

Centrem pro pozovování velryb je městečko Kaikoura, ležící na severozápadním pobřeží Jižního ostrova. K vidění jsou vorvani, kosatky, lachtani a četné druhy delfínů.

 

Rejnoci

Rejnoky si můžete pohladit v Tatapouri Bay, nedaleko Gisborne. Viz foto

 

Tuatara

Spatřit tuhle ještěrku ve volné přírodě je vzácnost, můžete se s ní setkat v zoologických zahradách. Je současníkem dinosaurů.

 

Pavouci

Nežijí zde žadní hadi a téměř žádná jedovatá zvířata. Výjimkou je pavouk katipo a redback, jejich výskyt je velmi vzácný. Více na Nebezpečí/nástrahy

 

Weta

S délkou až 6 cm patří k největšímu hmyzu na světě.

 

Possum

(kusu liščí - vačnatec) - roztomilé, ale neoblíbené zvířátko. Opossum je původní australský vačnatec který byl na Nový Zéland přivezen v roce 1837 za účelem kožešinového průmyslu. Od té doby se však výrazně přemnožil a svým apetitem devastuje přírodu a hubí ptáky.

 

Rostlinky

Stromové kapradiny

Na Novém Zélandu se můžeme setkat s 200 druhy stromových kapradin vysokými od 20 mm po 20 m. Asi 40% těchto kapradin můžete najít pouze na Novém Zélandu, nikde jinde na světě.

Ponga - stříbrná kapradina je národní symbol. Ve svém znaku ji má národní ragbyové družstvo a nebo Silver Ferns Netball.

Nejvyšší je Mamaku (black tree fern) a dorůstají do výšky až 20 m

 

Cabbage tree

Listy stromu byly využívány jako potrava Maorů a údajně chutnají jako zelí. (odtud vznikl název – v překladu znamená stromovité zelí)

 

Nikau

Z palem je nejrozšířenější a je jedinou rodnou palmou Nového Zélandu. Roste až do výšky 15 m.

 

Damaroně - kauri

Waipoua Forest - Domov mohutných stromů kauri

Kauri - Damaroň australská, botanicky patří mezi jehličnany

Ve Waipoua Forest si můžete vyfotit zástupce největší kauri Tane Mahute (Pán lesa). Tento strom je 51,5 metrů vysoký a jeho obvod měří 13,77 metru. Nejstarší stromy se dožívají více než 2 000 let. Dřevo bylo využívané k řezbářství, ke stavbě domů a lodí a jejich pryskyřice se využívala pro světlo, vaření, rozdělání ohně. Dříve les pokryl 1,2 milionu hektarů Severního ostrova, dnes se dochoval jen zlomek, 9 105 hektaru. Tato přírodní oblast je nyní chráněná.

 

Pohutukawa

Pro Novozéland´ana je tento strom symbolem začátku léta. Tento strom s nádhernými červenými květy, rozkvétá v období vánoc a proto je také přezdíván Vánoční strom. Z květů je vynikající bílý med.

 

 

Kakabeak

Tato rostlina patří mezi ohrožené druhy. Roste pouze na Novém Zélandu a jeho nejbližší příbuzní se nacházejí v Austrálii. 

Plotem ohraničenou rostlinu jsem vyfotila u jezera Waikaremoana.

 

Mandarinovník

(Foto ze zahrádky)